سفر به اروپا


برای اطلاع از آخرین تور ها مشخصات خود و خودروی خود را به شماره 09192160060 sms نمایید.
آخرین اخبار گروه

برگشت   سایت تخصصی دودیفرانسیل ها، تورهای گردشگری و ورزشی > دیدنی ها و شنیدنی ها > آشنایی با قطعات خودرو و موتور

توجه

پاسخ
قدیمی ۱۰-۰۳-۱۳۸۹, ۱۹:۲۳   #1
Hossein
مدیرکل سایت
 
آواتار Hossein
 
تاریخ عضویت: اسفند ۱۳۸۸
موقعیت: تهران
ارسالها: 2,859
تشکر: 1,652
تشکر شده 22,015 بار در 2,467 پست
Hossein ارسال پیام توسط یاهو به
پیشفرض آشنایی با سیستم برق رسانی خودرو

سیستم سوخت رسانی برای خودرو به مانند دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی برای بدن انسان ضروری و بسیار حساس است که بایستی انرژی لازم برای استفاده و کار خودرو را فراهم سازد . حدودا از سال 1382 ساخت خودرو های سواری کاربراتوری تقریبا به حالت تعلیق در آمده است و شرکت ها تنها مجازند از سیستم های انژکتوری برای محصولات خود استفاده کنند . در این نوشتار سعی داریم به صورت اختصار با هر دو نوع سیستم سوخت رسانی آشنا شویم و در نهایت با مزایا و معایب هر دو آشنایی پیدا کرده تا بتوانیم به درستی در خصوص استفاده از این سیستم ها در خودرو تصمیم گیری نماییم
Electronic Fuel Injection

سیستم سوخت رسانی برای خودرو به مانند دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی برای بدن انسان ضروری و بسیار حساس است که بایستی انرژی لازم برای استفاده و کار خودرو را فراهم سازد . حدودا از سال 1382 ساخت خودرو های سواری کاربراتوری تقریبا به حالت تعلیق در آمده است و شرکت ها تنها مجازند از سیستم های انژکتوری برای محصولات خود استفاده کنند . در این نوشتار سعی داریم به صورت اختصار با هر دو نوع سیستم سوخت رسانی آشنا شویم و در نهایت با مزایا و معایب هر دو آشنایی پیدا کرده تا بتوانیم به درستی در خصوص استفاده از این سیستم ها در خودرو تصمیم گیری نماییم.
کاربراتور:

کاربراتور مهمترین قطعه در سیستم های سوخت رسانی کاربراتوری است. وظیفه ی اصلی کاربراتور تهیه مخلوط مناسبی از هوا و سوخت برای شرایط مختلف کار موتور می‌باشد.
یک کاربراتور بایستی خواسته‌های زیر را برآورده سازد:

1 . تهیه مخلوط صحیح هوا و سوخت برای شرایط مختلف کار موتور در زمانی بسیار کوتاه
2 . مصرف کم سوخت در وضعیت کار عادی موتور
3 . امکان تامین حداکثر قدرت در حالت بار کامل
4 . روشن شدن موتور در هر درجه حرارت و کارکرد منظم آن در حالت دور آرام
5 . پایداری تنظیم های انجام یافته بر روی کاربراتور برای یک مدت طولانی و امکان تنظیم ها با توجه به شرایط کاری موتور
6 . سادگی ، قابلیت اطمینان و دوام
7 . سهولت تعمیر و نگهداری
کاربراتور چگونه کار می کند؟

عامل اصلی کار کاربراتور ایجاد مکش (خلاء) در روی مجرای خروج سوخت (ژیگلور) می‌باشد. این کار توسط قسمتی از بدنه کاربراتور به نام ونتوری یا گلوگاه انجام می‌گیرد. ونتوری در حقیقت مقطع کاهش بدنه کاربراتور می‌باشد. با باز شدن صفحه گاز هوا توسط سیلندر موتور مکیده شده و به داخل کاربراتور جریان می‌یابد. در هنگام عبور از ونتوری به علت کاهش مقطع عبور، سرعت هوا افزایش یافته و فشار محفظه ونتوری کاهش می‌یابد و مکشی ایجاد می‌نماید که به مراتب از سایر مقاطع کاربراتور بیشتر است. بنابراین چنان‌چه مجرای سوخت به این قسمت متصل شود، سوخت مکیده شده و پس از مخلوط شدن با هوا به داخل سیلندر وارد می‌شود.
انواع کاربراتور:

کاربراتورها از نظر جریان هوا به سه دسته تقسیم می شوند:

1 . کاربراتور با جریان هوا از بالا به پایین: در این کاربراتور نیروی جاذبه به جریان مخلوط سوخت و هوا به داخل موتور کمک می کند و در نتیجه تغذیه موتور بهتر انجام میشود . علاوه بر آن دسترسی به کاربراتور از نظر فضای تعمیراتی نیز بهتر می باشد . به همین دلیل این نوع کاربراتور برروی اکثر خودروها به کار می رود که می توانند شامل کاربراتورهای یک مرحله ای یا دو مرحله ای باشند . کاربراتور خودروهای نیسان ، پراید ، پژو از این نوع می باشند.

2 . کاربراتور با جریان هوا از پایین به بالا: این نوع کاربراتور بیشتر در گذشته به کار گرفته می شده است و علت آن جلوگیری از ورود سوخت به صورت مایع به موتور بود . در حال حاضر با توجه به اینکه این کاربراتور از نظر فضای تعمیراتی از قابلیت دسترسی خوبی برخوردار نیست و علاوه برآن روشن شدن موتور در هوای سرد نیز به خوبی انجام نمی شود ، کاربردی ندارد . کاربراتور خودروهای قدیمی دهه ی 60 19 معمولا از این نوع می باشد.

3 . کاربراتور با جریان هوای افقی: مزیت اصلی این نوع کاربراتور ارتفاع کمی است که درزیر درپوش موتوراشغال می کند . این نوع کاربراتور می تواند دارای ونتوری ثابت یا متغیر باشد . کاربراتور خودرو پیکان از نوع کاربراتور با جریان هوای افقی و با ونتوری متغیر می باشد.
کاربراتورها عموما از قسمت های زیر تشکیل شده‌اند:

محفظه ی گاز – محفظه ی ساسات – بدنه – محفظه راه انداز – پمپ شتابدهنده که ونتوری در کاربراتورهای یک مرحله ای یا ونتوری ها در انواع دو مرحله ای در بدنه اصلی جای می گیرند . صفحه گاز در محفظه ی گاز و صفحه ی ساسات در محفظه ی ساسات قرار دارند . محفظه ی راه انداز و پمپ شتابدهنده نیز در کاربراتورهای پیشرفته برای جبران بعضی کاستی های کاربراتور های اولیه طراحی و استفاده می شوند.
باید بدانیم که وجود چه معایبی از سیستم های کاربراتوری موجب شده تا با کنار گذاشتن آن سیستم انژکتوری را جایگزین آن نماییم . دو جزء اساسی سیستم های کاربراتوری، کاربراتور و دلکو می باشند.
کاربراتور ها دو وظیفه اصلی به عهده دارند:

1 . مخلوط کردن سوخت و هوا به نسبت ترکیبی مشخص که در هر کاربراتور به عنوان یک پارامتر اساسی تعیین می شود .
2 . توزیع سوخت پودر شده به میزان برابر بین سیلندرها
دلکو نیز دو وظیفه اصلی به عهده دارد:

1 . تولید برق مبتنی بر مکانیزم کارکرد پلاتین و فیوز (خازن‌) دلکو .
2 . توزیع برق در روی سر شمع ها در زمان لازم .
معایب عمده و ذاتی کاربراتور:
با دقت در انجام کار کاربراتور می توان دید علی رغم تمام محاسنی که کاربراتور برای خودرو دارد چند عیب ذاتی بزرگ دارد که چشم پوشی از آنها امکان پذیر نیست.
از جمله معایب کاربراتور :

1 . عدم تناسب میزان مخلوط شدن هوا و سوخت: این میزان ثابت نبوده و به دلیل چگالی نامتناسب این دو ماده که یکی گازی و دیگری مایع است تنها در یک زاویه خاص از دریچه کاربراتور این نسبت رعایت شده و در بقیه موارد این تناسب به هم می خورد.

2 . کاربراتور شدیدا وابسته به شرایط محیط است: وابستگی شدید کاربراتور به شرایط محیط به خصوص دما و فشار باعث می شود که به جرات بتوان گفت هیچ خودرو کاربراتوری در حالت تنظیم کامل کار نمی کند .زمانی که یک خودرو کاربراتوری را تنظیم می کنید نا خودآگاه این تنظیم را بگونه ای انجام خواهید داد که فقط و فقط خودرو در همان ساعت و همان مکان تنظیم باشد و به محض تغییر محل یا تغییر ساعت ، خودرو از تنظیم خارج می شود . احتمالا شما در هنگام رانندگی از شهری مانند تهران به شهری دیگر مانند رشت این تغییر رفتار محسوس کاربراتور و بد روشن شدن و تنظیم نبودن خودرو را یا به طور کلی بد روشن شدن خودروهای کاربراتوری در هنگام زمستان و یا صبح زود تجربه کرده اید.

3 . عدم توزیع یکسان سوخت به سیلندرها: از آنجایی که کاربراتور وظیفه انتقال یک سیال را به سیلندرها به عهده دارد و این انتقال بدون هیچ دخالتی انجام می شود طبیعی است که به سیلندرهایی که به کاربراتور نزدیکترند سوخت بیشتری منتقل شده و بازده آنها بیش از سیلندرهای دورتر به کاربراتور می باشد . این موضوع باعث ایجاد یک نوع عدم بالانسینگ موتور می شود که در صورت استفاده از کاربراتور اجتناب ناپذیر است.

4 . خفه کردن کاربراتور: این مشکل در کلیه کاربراتورهایی که واحد پمپ شتابدهنده دارند دیده می شود که در زمان خاموشی موتور با چند بار فشردن پدال مقداری سوخت وارد سیلندر می شود و کاربراتور فلوت می کند . در حالی که این موضوع در خودروهای انژکتوری اصلا مصداق ندارد.

5 . پدیده قفل گازی: این پدیده پس از خاموش کردن موتور رخ می دهد . وقتی که موتور و متعاقب آن پمپ بنزین خاموش می شود بنزینی که در لوله ها و کاربراتور موجود است بر اثر از دست دادن حرکت خود و نیز همنشینی با گرمای موتور بخار شده و باعث دیر روشن شدن خودروهای کاربراتوری پس از چند لحظه خاموش شدن می شوند .این پدیده در خودروهای انژکتوری نیز اتفاق می افتد اما بلافاصله پس از باز کردن سوئیچ با کارکرد پمپ بنزین قبل از روشن شدن موتور این موضوع منتفی می شود.

6 . وابسته بودن به نوع بنزین: اصولا یکی از پارامترهای کیفی بنزین عدد اکتان است . این عدد بدون واحد در واقع معیاری است که به نوعی می تواند به ما نشان دهد که تا چه حد می توانیم بنزین را تحت فشار قرار دهیم بدون آنکه بنزین دچار خودسوزی و انفجار شود .هر چه عدد مزبور به عدد 100 نزدیکتر باشد کیفیت بنزین مصرفی به اصطلاح بهتر خواهد بود .طبیعتا در لحظه تنظیم موتور این کار با استفاده از بنزین مشخصی صورت می گیرد . حال اگر نوع بنزین و در نتیجه عدد اکتان آن تغییر کند نیازمند تنظیم جدیدی خواهیم بود .اکثر کسانی که از بنزین معمولی در خودرو کاربراتوری خود استفاده می کنند پس از استفاده از بنزین **** شاهد این تفاوت کارکرد موتور می شوند.

7 . تنظیمات زیاد و پیچیدگی زیاد مکانیکی: موجب می شود که تعمیر کاران اغلب به دلیل عدم آگاهی از تنظیمات دقیق و یا عدم استفاده از ابزار مخصوص های لازم نسبت به تنظیم همه جانبه آن غفلت ورزیده و این
__________________
يزدان را سپاس
___________

بازسازي خودورهاي دوديفرانسيل و كلاسيك ،تعمیرات و خدمات فنی تمامی خودروهای دودیفرانسیل ،فروش انواع وينچ ،جك هاي ليفت و تجهيزات آفرود،شیشه برقی پاترول+کمک فنرگازی،کمک فنر تمامی خودروها ، سری جدید،تعداد محدود،شيب سنج و ارتفاع سنج ،اينورتور 12 به220 ،كيت ارتفاع ،شمع هاي ايريديوم و پلاتينيوم سري جديد ،انواع روغن هاي اصل امريكايي :


تمامی محصولات و ادوات آفرود ،سفر ،کمپینگ در:

فروشگاه 4x4iran

اتوبان رسالت - مجتمع تجاری دنیای نور - ط اول - واحد 25
از 9 صبح تا 21 حتی روزهای تعطیل


09192160060


Hossein آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۲۴-۱۱-۱۳۸۹, ۰۰:۲۲   #2
mghorbani
عضو سایت
 
آواتار mghorbani
 
تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۸۹
موقعیت: سمنان
ارسالها: 182
تشکر: 219
تشکر شده 171 بار در 98 پست
پیشفرض

یکی ا زدوستان که تعمیرکار بود میگفت گه از شمعهای ایریدیم استفاده بشه مصرف سوخت رو پایین میاره،شمعهای ایریدیمی برای پاترول قابل استفاده هست؟
من هم یه چیزایی پیدا کردم

http://www.denso.com.au/sparkplug/make/10/nissan
ممنوم میشم اگه دوستان نظر بدن
با تشکر
mghorbani آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۲۶-۱۱-۱۳۸۹, ۱۵:۵۳   #3
mghorbani
عضو سایت
 
آواتار mghorbani
 
تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۸۹
موقعیت: سمنان
ارسالها: 182
تشکر: 219
تشکر شده 171 بار در 98 پست
پیشفرض

از نظرات سازنده دوستان ممنون!!!!
mghorbani آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۴-۱۲-۱۳۸۹, ۲۱:۵۷   #4
hossein.a.h
عضو سایت
 
آواتار hossein.a.h
 
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۸۹
موقعیت: تهران
ارسالها: 15
تشکر: 1
تشکر شده 24 بار در 7 پست
پیشفرض

باسلام خدمت اساتید
سوالی داشتم که دلیل پرسیدنش اینه که ماشینم پاترول نیست و دسترسی به پاترول ندارم
می خواستم بپرسم فیوز دلکو پاترول داخل دلکو قرار گرفته یا بیرونش چسبیده به دلکو؟
__________________
یا حسین (علیه السلام)...
hossein.a.h آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۴-۱۲-۱۳۸۹, ۲۲:۴۲   #5
khodaverdi
مدیرکل داخلی
 
آواتار khodaverdi
 
تاریخ عضویت: فروردين ۱۳۸۹
موقعیت: tehran
ارسالها: 1,688
تشکر: 3,827
تشکر شده 10,682 بار در 1,652 پست
پیشفرض

سلام از ماست ,فیوز در کنار دلکو چسبیده
khodaverdi آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۶-۱۱-۱۳۹۱, ۱۴:۴۳   #6
ساواش
عضو سایت
 
آواتار ساواش
 
تاریخ عضویت: بهمن ۱۳۹۱
موقعیت: سراوان
ارسالها: 2
تشکر: 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست
پیشفرض

سلام دوستان آيا كسي پيدا ميشه كه تنظيم كاربرات لندرور را با عكس آموزش بده ؟

سلام دوستان آيا كسي پيدا ميشه كه تنظيم كاربرات لندرور را با عكس آموزش بده ؟


سلام دوستان آيا كسي پيدا ميشه كه تنظيم كاربرات لندرور را با عكس آموزش بده ؟

سلام دوستان آيا كسي پيدا ميشه كه تنظيم كاربرات لندرور را با عكس آموزش بده ؟
ساواش آفلاین است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال
Forum Jump
ساعت: ۰۳:۲۵ بوقت GMT +3.5

Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1